Szanowni Państwo, Droga Rodzino Zmarłego,

Pragnę w tym liście pożegnalnym wyrazić szacunek i wielkie uznanie, jakim darzyliśmy śp. prof. Zdzisława Ryna, który zmarł 6 lutego 2022r w Krakowie. Był On od wielu lat naszym członkiem Światowej Rady Badań nad Polonią.

Osobiście znaliśmy się od wielu lat uczestnicząc w wielu polonijnych międzynarodowych konferencjach naukowych czy spotkaniach w Polsce i za granicą. Śp. prof. Zdzisław Ryn był wybitnym naukowcem, a jednocześnie bardzo skromnym i szlachetnym człowiekiem. Pomagał potrzebującym i udzielał się charytatywnie a krzywda innych nie była mu obojętna.

Śp. prof. Zdzisław Ryn /ur. 21.10.1938 – zm. 6.2.2022/ posiadał tak rozległe zdolności i zainteresowania, że trudno je tu wszystkie wymienić: - polski dyplomata, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor wielu wspaniałych książek, publicysta, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Chile i Argentyniealpinista, podróżnik, członek The Explorers Club, znawca Andów. Od 2011 do 2014 roku prezes, a od 2014 roku członek honorowy Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego oraz wielu polonijnych Stowarzyszeń. Odznaczony wieloma krzyżami, medalami i wyróżnieniami m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Chile.

Bardzo sobie ceniłem przyjaźń i koleżeństwo z śp. prof. Zdzisławem Rynem. Napisał On słowo wstępne do mojej książki pt. „Wspomnienia Emigranta na tle powojennej polskiej rzeczywistości”. Naszej wspólnej wspaniałej podróży i pobytu na Teneryfie na spotkaniu polonijnym nigdy nie zapomnę. Drogi Zdzisławie będzie nam wszystkim bardzo Ciebie brakowało.   Składam również głębokie kondolencje Rodzinie zmarłego.  Cześć Jego pamięci.

Z poważaniem

Walter Wiesław Gołębiewski – prezes Światowej Rady Badań nad Polonią 

USA, Florida  16.04.2022r.