Szanowni Państwo
Przyjaciele i Sympatycy Harcerstwa Polskiego
Druhny i Druhowie
Droga Polonio,

 

W dniu 7 września 2012 roku w Hanowerze został restytuowany Związek Harcerstwa Polskiego w Niemczech z siedziba w Hanowerze. Polska organizacja harcerska, działająca na terenie Niemiec w latach 1926-1939 ubiegłego wieku.

Wraz z decyzją o restytucji, w roku 2012 powstała Komisja Historyczna ZHPwN. Jej głównym zadaniem jest gromadzenie i uporządkowanie, opracowywanie i wykorzystywanie zarówno do bieżącej pracy, jak i opracowań naukowych dorobku wychowawczego, metodycznego i programowego harcerstwa polskiego w Niemczech oraz zasobów materialnych, archiwalnych i bibliotecznych z nim związanych.


Jest to próba ochrony harcerskiej spuścizny, pozostawiając ją zarazem wewnątrz ruchu harcerskiego jednak nie tylko do jego dyspozycji.
Nasze działania skierowane są na dołożenie wszelkich starań, zmierzających do ochrony i zachowania przed zniszczeniem świadectw historycznych polskiej obecności w Niemczech, poprzez pryzmat harcerskiego dziedzictwa, pośród Polonii niemieckiej i ratowaniem ich dla pamięci historycznej.

W chwili obecnej nasza praca skierowana jest, m.in. na odtworzenie listy członków ZHPwN w poniższych kategoriach;
1. Imienny wykaz Instruktorów i działaczy Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech
2. Wykaz Instruktorów i działaczy Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, ofiar II wojny światowej
3. Członkowie ZHPwN Biografie; uzupełnione o artykuły prezentujące sylwetki osób aktywnie uczestniczących w życiu harcerskim, noty biograficzne oraz wspomnienia.
4. Wykaz miejsc związanych z działalnością organizacji.

Do współpracy w tworzeniu kolekcji harcerskiej zapraszamy wszystkich członków Polonii, którzy posiadają w swoich domowych prywatnych zbiorach wszelkie pamiątki, świadczące o historii harcerstwa polskiego na terenie Niemiec, z prośbą o ich udostępnienie ( wypożyczenie) lub przekazanie na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech.

Dzięki połączeniu wysiłków tych, którym bliska jest troska o zachowanie harcerskiego dziedzictwa, możemy zachować od zapomnienia „okruchy historii“ o działalności polskiej organizacji harcerskiej, jak również stworzyć niezwykle miejsce, będące źródłem wiedzy o dorobku ruchu harcerskiego.

Zapraszamy już dzisiaj wszystkich, którzy realizując wspólną pasję muzealnictwem i historią harcerstwa wspólnie z nami zorganizują działania, wynikające z zadań ochrony pamiątek o naszej historii.

Naszym celem jest utworzenie zbiorów pamiątek, gdzie każdy będzie mógł znaleźć ciekawe archiwalia, stare kroniki, fotografie, elementy umundurowania i wiele innych przedmiotów pracy i działalności harcerskiej. Ponadto planujemy wydanie publikacji, organizacje wystaw oraz konferencji popularno-naukowych. Nie jest to możliwe bez powiększania zasobów, dzięki pomocy ofiarodawców i zaangażowaniu wolontariuszy.

Wsparci dotychczasowymi, doświadczeniami, a także dowodami zaufania, życzliwości uprzejmości ofiarodawców, z całkowitą odpowiedzialnością za zachowanie, zabezpieczenie i dostępność naszych harcerskich pamiątek zwracamy się do wszystkich, którzy mogą wzbogacić nasze zbiory o przekazywanie harcerskich pamiątek i zdjęć, by mogły służyć kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy rodziny i przyjaciół członków ZHPwN, posiadających jakiekolwiek informacje wzbogacające naszą wiedze na temat składów osobowych, jednostek organizacyjnych ZHPwN do przesyłania wszelkich informacji, o wszystkich członkach organizacji harcerskiej, bez względu na pełnione przez nich funkcje i posiadane stopnie, w celu aktualizowania informacji i wiedzy na temat nieco zapomnianej historii organizacji harcerskiej, działającej na rzecz Polonii niemieckiej do 1939 roku.

Naszym celem jest stworzenie forum wymiany informacji o pamięci, historii, tożsamości i kulturze Polaków w Niemczech poprzez pryzmat działalności organizacji harcerskiej.
Do niezbędnego udokumentowania historii ZHPwN niezbędna jest nie tylko możliwość uzyskiwania niezwykle cennych pamiątek czy dowodów historycznych, lecz również
możliwość ich dokumentowania. W tym miejscu mam niezwykłą przyjemność przedstawić propozycje utworzenia i organizacji działu muzeum, poświęconego organizacji harcerskiej Związek Harcerstwa Polskiego w Niemczech, w ramach projektu „Porta Polonica“ Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Wielkim orędownikiem tego projektu jest dr. Jacek Barski - dyrektor Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech.
Zapraszam na stronę projektu „Porta Polonica“; http://www.porta-polonica.de

Możliwość powołania harcerskiego wydziału muzeum, stwarza duży potencjał do prowadzenia badań z zakresu szeroko rozumianej historii Polonii i jednocześnie wypełni w ogromnym stopniu już posiadaną na ten temat wiedzę oraz stanowić będzie niezwykły dowód, świadczący o wspólnej, niełatwej historii Polaków i Niemców.
Potencjał ten odpowiednio ukierunkowywany, na maksymalne zwiększenie efektywności realizowanych badań przy zaangażowaniu i współpracy wolontariuszy działających w ramach naszej organizacji harcerskiej, pozwoli na dotarcie i poznanie wielu ukrytych w zaciszach domowych, niezwykłych pamiątek o wspólnej historii Polaków i Niemców.

Zapraszam do systematycznego odwiedzania naszej strony internetowej www.zhpwn.org oraz profili społecznościowych. Tam będziemy zamieszczać wszelkie informacje na temat prowadzonych prac i postępu w ich realizacji.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam z harcerskim

CZUWAJ!
Naczelnik ZHPwN
phm. Robert Matysiak